( 8-37) 331 661 info@kaunokulverstukas.lt
Įvyko seminaras tėvams ir pedagogams ,,Vaikų užsispyrimo priežastys ir jų įveika“

Įvyko seminaras tėvams ir pedagogams ,,Vaikų užsispyrimo priežastys ir jų įveika“

Gražų auksinio rudens – 2019 metų spalio 17-osios – vakarą ugdytinių tėveliai ir pedagogai dalyvavo seminare ,,Vaikų užsispyrimo priežastys ir jų įveika“. Pagrindinė užsispyrimo priežastis arba psichologinis pagrindas yra besiformuojantis ,,aš“, kuris ypač ryškus antraisiais–trečiaisiais gyvenimo metais. Vaikas stengiasi kuo daugiau atlikti pats ir protestuoja prieš pagalbą ir jo galimybių varžymą. Mažylis mokosi valdyti savo emocijas, ugdyti valią ir, pažeisdamas suaugusiųjų draudimus, įsisąmonina taisykles. Šiuo laikotarpiu vaikas, tėvų vertinimu, yra užsispyręs, nes gana audringai reiškia atkaklumą, norėdamas įgyvendinti savo norus. Konfliktas tarp vaikiško ,,noriu“ ir suaugusiųjų ,,reikia“ padeda mažyliui ugdytis valią, mokytis ne tik paklusti, bet ir priešintis bei laimėti. Neretai pavydima tėvams, kurie augina paklusnius vaikus; jie nekelia rūpesčių darželyje, mokykloje, ir namuose ramybė. Tėvams ir mokytojams gerai, tik ar gerai pačiam vaikui?

Pamėginkime užsirašyti, kiek kartų per dieną vaiką kritikuojame, gąsdiname, draudžiame, įsakinėjame. Galbūt vaikui lengviau būti nepaklusniam, nei visa tai įvykdyti. Įsivaizduokime, kas būtų su mumis, jei į mus per dieną 37 kartus kreiptųsi liepiamuoju tonu, 42 – pamokomuoju ir 50 kartų kaltinamuoju. Skaičiai neišpūsti – toks tėvų bendravimo su vaikais, kurie turi daugiausiai galimybių tapti neurotiškais, statistinis vidurkis. Vaikui būtina pailsėti ne tik nuo paliepimų, įkalbinėjimų, bet ir nuo pagyrimų bei kitokių skatinimų – nuo bet kokio poveikio ir įtakos. Retkarčiais turime priklausyti tik sau ir klausyti tik savęs. Šito reikia mums visiems: ir vaikams, ir suaugusiesiems, nes kitaip užtrokšime nuo išorinio pasaulio reikalavimų ir lūkesčių.

Plačiau apie tai galite skaityti straipsnyje ,,Mano vaikas užsispyręs“. Straipsnį galite rasti: https://www.delfi.lt/gyvenimas/seima/mano-vaikas-uzsispyres.d?id=19800492

Seminarą vedė ir informaciją parengė psichologė Birutė Černiūtė-Petraitienė

Close Menu